Contract Claims Manager

Cluj-Napoca, Romania
Full Time
Electrogrup SA
Experienced

E-INFRA este unul dintre cele mai puternice grupuri romanesti, cu o activitate de peste 27 de ani. Prin intermediul companiilor parte a grupului, E-INFRA activează in arii precum infrastructura energetica, de telecomunicatii si civila, fiind, de asemenea, prezent si in domenii cheie ca productia de energie si energie verde, distributia de energie si gaze naturale sau telecomunicatii. Grupul reuneste activitatile Electrogrup, Nova Power & Gas, Netcity, Direct One și Wesee, companii active in domeniul proiectelor de infrastructura energetica şi de telecomunicatii. Alaturi de acestea, E-INFRA s-a dezvoltat constant si numara astazi peste 1300 de angajati.

In momentul de fata cautam un Contract Claims Manager care sa se alature companiei Electrogrup, parte din grupul E-INFRA.

Responsabilitati:

•    Elaboreaza corespondenta contractuala, inclusiv notificarile, revendicarile, propunerile de modificare, raspunsurile la scrisorile primite, conform cerințelor și termenelor contractuale.
•    Analizeaza riscurile contractuale care deriva din activitatea desfasurata, si le semnaleaza în timp util.
•    Gestioneaza activitatile legate de aspectele contractuale, incusiv analiza corespondentei, a revendicarilor primite, pregatirea raspunsului la corespondenta, modificari contractuale.
•    Participa la negocierile legate de revendicari/modificari/alte aspecte contractuale.
•    Analizeaza drafturile de contract propuse de Clienti (publici/privati) in faza de ofertare, in vederea identificarii riscurilor cu scopul de prevenire a acestora, si propune variante alternative in vederea medierii semnarii contractelor.
•    Participa la procesele de negociere a contractelor cu clientii si subcontractorii.
•    Elaboreaza procese si proceduri specifice managementului de contract, modalitatilor de lucru pentru gestionarea contractelor, revendicarilor, despagubirilor, disputelor etc.
•    Dezvolta o abordare comerciala pragmatica bazata pe analiza contractuala a proiectelor, astfel incat sa protejeze interesele companiei.
•    Ofera consiliere proactiva cu privire la probleme specifice, riscuri, activitati contractuale/reclamatii, tinand cont de contract și obiectivele de afaceri.
•    Raporteaza activitarea de gestionare a contractelor si cea de reclamatii catre echipele de proiect, juridice și de management al contractelor.
•    Se asigura ca indicatorii de performanta in aria de gestionare contracte sunt raportati conform termenelor limita de raportare, si colecteaza contributiile managerilor de contract cu furnizorii cheie și managerii de asigurări.
•    Ofera instruire partilor interesate din proiecte cu privire la gestionarea contractelor/reclamatiilor.
•    Pregateste fisierele DAB, notele de trimitere pentru Consiliul de Arbitraj al Litigiilor sau alte mecanisme de solutionare litigii.
•    Ofera sprijin Echipei Juridice prin participare activa in comisiile de adjudecare sau in procesele de litigii.

Cerinte:

•    Absolvent studii superioare.
•    Experienta in proiecte de tip EPC si/sau parteneriat de consortiu.
•    Capacitatea de a interpreta documente contractuale, inclusiv termeni, conditii, planificare si specificatii tehnice.
•    Abilitati excelente de a sustine prezentari pentru diverse tipuri de audiente.
•    Abilitatea de a gestiona situatii comerciale si juridice conflictuale.
•    Excelente abilitati de comunicare, relationare si adaptare.
•    Experienta anterioara pe o pozitie similara sau de conducere reprezinta un avantaj.
•    Engleza avansat (scris si vorbit).

Beneficii:

  • Salariu motivant.
  • Sansa de a te dezvolta si de a lucra intr-un colectiv prietenos.
  • Oportunitati de evolutie in cariera in interiorul companiei si in grupul de companii.
  • Beneficii aditionale (tichete de masa, oferte speciale pentru angajati, bonusuri de performanta).

Required*
We've received your resume. Click here to update it.
Attach resume as .pdf, .doc, .docx, .odt, .txt, or .rtf (limit 5MB) or Paste resume

Paste your resume here or Attach resume file

Human Check*